We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
KX-EX707PWE explosion proof camera housing
KX-EX707PWE explosion proof camera housing
● Original import core , Infrared lightin(automatic switching day/ night) , 50-100m visibility optional.
● Well light transmittance, no halation effect .
● Windows glass surface process by nano technology . non-stick oil/dusty/water
● Can loaded fixed focus or zoom camera .
● Low power consumption, thefuselage internal air convection heat dissipation design, can work continuouslyfor a long time
● AC220V/DC12V , other Power Supply can be customized .
● Made of 304 stainless steel material. apply to strong corrosive environment
● Well design for Explosion-proof, anti-corrosion,waterproof , indoor / outdoor use.
Description:
| Ex-Level | ATEX II 2G Ex d IIC T6 Gb II 2D Ex tb IIIC IP68 T80℃ Db |
| Ingress Protection level | IP66 |
| Temperature range | -40℃~60℃ |
| Relative humidity | ≤95%(+25°C) |
| Atmospheric pressure: | 80kpa~106 kpa |
| Infrared distance | 50MM 100M optional |
| Infrared switch | When <0Lux, Auto open |
| Wavelength | 808nm |
| Thermostat System | Optional |
| Supply voltage | DC12V /AC220V optional |
| Suitable environment | Apply to explosive gas and combustible dust environment |
| Material | 304 stainless steel(316, 316L for optional) |
| inlet interface specifications | G3/4″ x 2 |
| External dimensions | 380mm*144mm*232mm |
| inside dimension | Φ100mm*290mm(length ) |
| Windows area | Φ65 |
| Installation Method | PTZ , Wall Hanging dyadic , fixed bracket , |
| Pillarbase |
| Manufacturer | 3G Mobile |
|---|
