We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
JC450 AI-Powered 4G LTE Camera System supports up to 4/5 cameras
JC450 Series AI-Powered Camera System supports up to 4/5 cameras is an LTE dashcam system designed specifically for use in commercial vehicles, is capable of recording 4 separate channels simultaneously, and provides valuable ADAS and DMS algorithms that actively assist drivers increase awareness and safety on the road by providing real-time, actionable alerts
JC450 AI-Powered 4G LTE Camera System supports up to 4/5 cameras
The JC450 series, an LTE dashcam system designed specifically for use in commercial vehicles, is capable of recording 4/5 separate channels simultaneously, and provides valuable ADAS and DMS algorithms that actively assist drivers increase awareness and safety on the road by providing real-time, actionable alerts. Video clips triggered by key events or the in-cab SOS button are saved to the cloud for later review or evidentiary support.
Specifications:
| Network | |
| Standard | 4G LTE |
| Frequency Bands | JC450 Series-AFX (for North American Countries and Regions)
FDD-LTE: B2/B4/B5/B12/B13/B14/B66 WCDMA: B2/B4/B5
JC450 Series-AUX (for Latin American Countries and Regions) FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28 TDD-LTE: B40 WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8 GSM: B2/B3/B5/B8
JC450 Series-EUX (for European and Asian Countries and Regions) FDD-LTE: B1/B3/B7/B8/B20/B28A TDD-LTE: B38/B40/B41 WCDMA: B1/B8 GSM: B3/B8 |
| WiFi | 2.4GHz |
| Configuration | |
| CPU | Hexa-core |
| Memory | 2GB+8GB |
| Operating System | Android 7.1 |
| Positioning | GPS and BDS |
| Sensor | 3-axis |
| Mic | ✓ |
| Speaker | ✓ |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| Camera | |
| Road-facing Camera (Main) | 720P or 1080P low-light WDR (optional) |
| Subcamera (Optional) | Inward-facing camera: 720P, IR night vision
Remote cabin-facing camera: 720P, IR night vision Waterproof camera: 720P, IP67 Driver-facing camera: 720P, IR night vision |
| Video Coding | H.264 |
| Video Format | TS/MP4 |
| Others | |
| Expandable Memory | Dual-Micro SD supported (max. 256GB for each) |
| SIM Card | Nano |
| Extension Interfaces (Optional) | SOS*2; Relay*1, RS232*2, turn signal detection*2, and CVBS-OUT*1 |
| Indication | Red (power), Green (GNSS), Blue (Cellular) |
| Operating Voltage | DC 9–33V (suitable for 12V and 24V vehicles) |
| Environment Requirement | Operating temperature: –20℃ to 70℃
Storage temperature: –30℃ to 85℃ |
Features:
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | Jimilab |





