We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
H2D-300 5.0MP HD Under Vehicle Inspection Camera
£514.80
£429.00
In stock
SKU
H2D-300
H2D-300 5.0MP HD Under Vehicle Inspection Camera for border control, bomb disposal and security services for checking and viewing underneath vehicles from 3G Mobile CCTV
H2D-300 5.0MP HD Under Vehicle Inspection Camera










Specifications:
| under vehicle inspection camera | |
| Optical Element | 1/2.5 CMOS Sensor SONY |
| Optical Total Pixels | 5.0MP:3200(H)×1800(V) |
| CMOS Sensor Size | 5.6mm(H)×3.14mm(V) |
| Sensitivity | 0.08Lux/F1.2 |
| Light source | 16pcs LED/ IR lamps controlled on DVR |
| Lens & View angle | 3.6mm F1.2 (H )105 ° |
| HD Video Output Interface | FPD-LinkⅢ |
| Data cable | Diameter:5mm Length:3m |
| Dimension & Weight | 38/48.5x 44mm, 73g(only camera) |
| Wheels on the tray | Omni-directional wheel |
| vehicle surveillance system | |
| Optical Element | 1/3 CMOS Sensor |
| Optical Total Pixels | 5.0Mega:3200(H)×1800(V) |
| CMOS Sensor Size | 5.07mm(H)×3.38mm(V) |
| Light source | 6 pcs LED lamps hight light |
| Sensitivity | 0.2Lux/F1.2 |
| Lens & View angle | 0.5mm F1.2 90 ° |
| HD Video Output Interface | FPD-LinkⅢ |
| Dimension & Weight | 19.5 x 28mm |
| Cable(5Cores High-Speed Line) | Diameter:5mm Length:3meters |
| Flexible pipe lenth | 25cm soft metal pipe,123g |
| Telescopic Pole | |
| Length | Constriction Length:58cm;Unfolded Length:188cm |
| 7 inch DVR with Screen | |
| HD Video Output | HDMI:1920* 1080;1280*720 |
| Video Storage Pixels(16:9) | HDMI:1920* 1080;1280*720 |
| Video Compression Format | H.264 |
| Video compress | AVI |
| HD Digital Video Input Interface | FPD-LinkⅢ |
| Photo Format | JPG 5.0MP :3200(H)×1800(V) |
| Storage External SD card | TF card 1GB-64GB(Optional) |
| Operating system | Windows & Mac OS |
| Port | HDMI, USB2.0 |
| Language | Multiple |
| Current&Voltage | 700mA Video mode;600mA Monitor mode / DC 12V 2A |
| Built-in battery | Rechargeable Li-battery 5500mAh |
| Standby time | ≥8 hours |
| DVR Size&Weight | 177mm x120mm x 20mm /350g |
| Package Contents |
1*7 inch Digital DVR with sunshade; 1* wheel tray camera
1* mini flexible tube camera 1* 2m telescopic pole 1* usb cable 1*AC adapter
1*HDMI Data Cable
1* Aluminium alloy Case
|
Write Your Own Review
