We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi KCM-7111 H.264 4-Megapixel IP D/N Vandal Proof PoE Rugged Dome Camera
£446.40
£372.00
In stock
SKU
KCM-7111
The ACTi KCM-7111 is a H.264 4-Megapixel IP Day and Night Vandal Proof Rugged Dome Camera powered by PoE.
ACTi KCM-7111 H.264 4-Megapixel IP D/N Vandal Proof PoE Rugged Dome Camera
Quick Overview
The ACTi KCM-7111 is a H.264 4-Megapixel IP Day and Night Vandal Proof Rugged Dome Camera powered by PoE.
Product Description
Key Features:
- 1/3.2” BSI Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut fi lter
- Minimum illumination 0.05 lux at F2.0
- Bundled f2.8 mm / F2.0 Megapixel fi xed lens
- 8 fps at 2032 x 1920 resolution (1561 TV lines)
- Selectable H.264, MPEG-4 SP, MJPEG compressions with dual streaming
- Up to 4 cropped regions as independent channels
- Two-way audio
- Digital input and digital output
- Video Motion Detection
- Vandal proof and weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE Class 3 / DC 12V
- 1/3.2” BSI Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut fi lter
- Minimum illumination 0.05 lux at F2.0
- Bundled f2.8 mm / F2.0 Megapixel fi xed lens
- 8 fps at 2032 x 1920 resolution (1561 TV lines)
- Selectable H.264, MPEG-4 SP, MJPEG compressions with dual streaming
- Up to 4 cropped regions as independent channels
- Two-way audio
- Digital input and digital output
- Video Motion Detection
- Vandal proof and weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE Class 3 / DC 12V
Additional Information
| Image chip size | 1/3.2" |
| Image chip type | CMOS |
| Image Compression | MJPEG & MPEG-4 & H.264 |
| Audio | Bi-directional speak/listen |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | Colour |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 3 (6.49-12.95W) |
| Max. Resolution | 2032 x 1920 |
| Min. low-light lux | 0.05 |
| Supply Volts | 12V DC |
| Lens Mount | CS |
| Lens Focal Length | 2.8mm |
| Viewing Angle | Horizontal Field of View 82.59° |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 4 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 8 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | No |
| Power Consumption | max. 10W |
| Warranty | 3 Years |
| Launch Date | July 2011 |
| Video |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review




