We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi E23A 2MP Box Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and a Varifocal Lens
£270.00
£225.00
In stock
SKU
E23A
ACTi E23A 2MP Box Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and a Varifocal Lens IP 2MP WDR box CCTV camera from 3G Mobile CCTV
ACTi E23A 2MP Box Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and a Varifocal Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi E23A 2MP Box Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and a Varifocal Lens
IP WDR box CCTV camera from ACTi
Quick Overview
ACTi E23A 2MP Box Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and a Varifocal Lens.
Product Description
Key Features:
- 2 megapixel with 1080p
- Day and night with superior low light sensitivity
- Varifocal lens with f2.8~12mm/ F1.4, DC iris
- Basic WDR (72dB)
- 25fps at 1920 x 1080
- 2 megapixel with 1080p
- Day and night with superior low light sensitivity
- Varifocal lens with f2.8~12mm/ F1.4, DC iris
- Basic WDR (72dB)
- 25fps at 1920 x 1080
Additional Information
| Image chip size | 1/2.8" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | G.711 |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors only |
| Ingress Protection | No |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 2 (3.84-6.49W) |
| Max. Resolution | 1920 X 1080 |
| Min. low-light lux | 0.05 |
| Supply Volts | POE only |
| Lens Mount | CS |
| Lens Focal Length | 2.8~12mm |
| Viewing Angle | 88.4° ~ 35.7° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Megapixels | 2 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | Yes |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | 4.32W |
| Warranty | 3 Years |
| Launch Date | April 2014 |
| Video |
|
Data Sheet
| |
|---|---|
Download Data Sheet |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review





