We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi B95 2MP Outdoor Mini PTZ Dome Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and 10x Zoom Lens
£754.80
£629.00
In stock
SKU
B95
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi B95 2MP Outdoor Mini PTZ Dome Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and 10x Zoom Lens IP WDR PTZ dome CCTV camera from ACTi
ACTi B95 2MP Outdoor Mini PTZ Dome Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and 10x Zoom Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi B95 2MP Outdoor Mini PTZ Dome Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and 10x Zoom Lens IP WDR PTZ dome CCTV camera from ACTi
Quick Overview
ACTi B95 2MP Outdoor Mini PTZ Dome Camera with D/N, Basic WDR, SLLS and 10x Zoom Lens.
Description
Key Features:
- 2 megapixel with 1080p
- Day & night with superior low light sensitivity
- 10x zoom lens with f4.9~49mm/F1.8~3.0, DC iris, auto focus
- Basic WDR
- 30fps at 1920 x 1080
- Pan & tilt
- Weatherproof (IP66) and vandal proof (IK10)
- 2 megapixel with 1080p
- Day & night with superior low light sensitivity
- 10x zoom lens with f4.9~49mm/F1.8~3.0, DC iris, auto focus
- Basic WDR
- 30fps at 1920 x 1080
- Pan & tilt
- Weatherproof (IP66) and vandal proof (IK10)
Additional Information
| Image chip size | 1/3" |
|---|---|
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 & Motion JPEG |
| Audio | Two-way |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 3 (6.49-12.95W) |
| Max. Resolution | 1280 X 960 |
| Min. low-light lux | 0.05 |
| Supply Volts | 12V DC or PoE |
| Lens Mount | auto-focus |
| Lens Focal Length | 4.9~49mm |
| Viewing Angle | 57.80° ~ 6.9° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 2 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | Yes |
| Max. Images per second | 25 |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | max 12.9W |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Date | December 2013 |
Video
| Manufacturer | ACTi |
|---|
Write Your Own Review



