We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi B41 5MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Basic WDR and 12x Zoom Lens
£657.60
£548.00
In stock
SKU
B41
ACTi B41 5MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Basic WDR and 12x Zoom Lens from 3G Mobile CCTV
ACTi B41 5MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Basic WDR and 12x Zoom Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi B41 5MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Basic WDR and 12x Zoom Lens IP WDR bullet CCTV camera from ACTi
Quick Overview
ACTi B41 5MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Basic WDR and 12x Zoom Lens is a new product and could be used for automatic number plate recognition ANP solutions.
Product Description
Key Features:
- 5 megapixel with 1080p
- Day and night with adaptive IR LED
- 12x zoom lens with f5.2~62.4mm/F1.8~3.0, DC iris, auto focus
- Basic WDR (69dB)
- 30fps at 1920 x 1080
- Weatherproof (IP66) and vandal proof metal casing (IK10)
- 5 megapixel with 1080p
- Day and night with adaptive IR LED
- 12x zoom lens with f5.2~62.4mm/F1.8~3.0, DC iris, auto focus
- Basic WDR (69dB)
- 30fps at 1920 x 1080
- Weatherproof (IP66) and vandal proof metal casing (IK10)
Additional Information
| Image chip size | 1/3.2" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | No |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 3 (6.49-12.95W) |
| Max. Resolution | 2592 X 1944 |
| Min. low-light lux | 0 Lux (IR LED ON) |
| Supply Volts | 12V DC or PoE |
| Lens Mount | board mount |
| Lens Focal Length | 5.2~62.4mm |
| Viewing Angle | 48.4° ~ 4.8° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 5 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | Yes |
| IR Range | Up to 20m |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | 12W |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Date | February 2014 |
| Video |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review
