We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision N9032 3 Megapixel/H.264/1080P Real-Time/For Transportation vandalproof IP mini dome camera
£258.00
£215.00
In stock
SKU
N9032
3S Vision N9032 3 Megapixel/H.264/1080P Real-Time/For Transportation vandalproof IP mini dome camera from 3G Mobile CCTV
3S Vision N9032 3 Megapixel/H.264/1080P Real-Time/For Transportation vandalproof IP dome camera
- 3 Megapixel 1/3" CMOS Sensor in High Resolution
- H.264/MJPEG Dual Codec & Streaming simultaneously
- Fixed Lens 2.8mm F2.0
- 2048x1536@22fps / 1080P (1920X1080@30fps)
- Digital I/O for External Sensor and Alarm
- 3D Noise Reduction
- 2 Way Audio Supported
- Intelligent Video Analytics
- Micro SD Card Supported (SDHC up to 32GB)
- PoE Power Over Ethernet IEEE802.3af (Option)
- IP 67 Weather + IK10 Vandal Proof
- EN50155 for transportation
Overview:







Specification:
Camera
| Sensor | 3 Mega Pixel 1/3” CMOS sensor |
| Scan Method | Progressive |
| Lens | Fixed Lens 2.8mm, F2.0 |
| Number of Effective Pixel (H*V) | 2048x1536 |
| Minimum Illumination | 0.1Lux (F1.6, AGC max.) |
| Horizontal Resolution | 1400TVL |
| Dynamic Range | 71db |
| SNR(max) | 42.3db |
| DNR | Auto |
| White Balance | Auto |
| Gain Control | High/Middle/Low, 3 step selection |
| Flicker Control | Off/50Hz/60Hz, 3 steps selection |
| Electronic Shutter | Auto |
| Panning Coverage | -15°~ 15° |
| Tilting Coverage | 0°~ 90° |
Video
| Video Compression | H.264 (MPEG-4 Part 10/AVC)/MJPEG, Dual codec |
| Video Framerate | 2048x1536@22fps/1920x1080@30fps |
| Resolution | H.264 : 3M(2048x1536@22fps), 2M(1600x1200@22fps) 1080P(1920x1080@30fps), 720P(1280x720@30fps) MJPEG : 1.3M(1280x960@15fps), 1080P(1920x1080@15fps) 720P(1280x720@15fps) |
| Bitrate Control | CBR and VBR, 128kbps ~ 8Mbps |
| Multi-streams | Dual streaming,Multiple profiles 1920x1080 H.264@30fps/1280x720 H.264(Sub)@30fps 1920x1080 MJPEG@15fps 2560x1920 H.264@15fps/640x480 H.264(Sub)@15fps 1280x960 MJPEG@15fps |
| Digital Zoom | Digital |
| Image Rotation | Mirror, Flip, Rotate 180° |
Intelligent Video
| De-Noise | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Blind Detection | Yes |
| Privacy Mask | Yes |
Audio
| 2 Way Audio | Bulit-in Microphone, Audio Line-out |
| Compression | AMR, G.711 @ 64kbps, G.726 @ 32kbps / Configure bit rate |
Network
| Streaming Protocols | RTSP / RTP / UDP, RTSP / RTP / TCP, RTSP / RTP / sHTTP tunneling, LAN Multicast, Multipart-JPEG |
| Supported Protocols | IPv4, HTTP, UDP, TCP, ICMP, IGMP, ARP, DHCP, NTP, SMTP, FTP, SAMBA, UPnP, PPPoE, DNS, DDNS, RTSP, RTP, RTCP,ONVIF |
| Mobile Surveillance | iPhone, iPad, Android, BlackBerry |
Processors and Memory
| CPU | ARM9 SoC 800MHz |
| Flash and Memory | 16MB NOR flash, 256MB DDRIII |
I/O and Connectors
| LAN | 1 x RJ45 Ethernet connector |
| Audio | Audio Line-in, Audio Line-out |
| Factory Default | 1 x Reset Button |
| Alarm I/O | 1xAlarm in, 1xAlarm out |
M12 Connectors (Option)
| LAN | 1 x M12 Ethernet connector |
| Factory Default | 1 x Reset Button |
| Audio | No |
| Alarm I/O | No |
Software Compatibility
| Browser | Internet Explorer 6.0 or above |
| Application Software | VMS Application Software |
| OS supported | Microsoft Windows 2000, XP , Vista, Windows 7 |
Open API
| CGI commands to control camera | |
| Media SDK to handle streaming |
Power
| Power Input | DC12~36V/ PoE |
| Power Consumption | 5W |
Operating Environment
| Operating temperature | -25°C~ 55°C |
| Storage temperature | -20°C~ 60°C |
| Storage Humidity | 10% ~ 95% non-condensing |
| Factory Default | Button |
| Demension | 111.6mm(Φ)x49.7mm(H) |
| Weight | 390g |
| Certification | CE, FCC Class A, RoHS, IP 67 Weather+IK10, EN50155 |
| Warranty | 24 months |
Dimension Diagram

| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review
