We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision N5011 1.3 Megapixel/H.264/720P Real-Time Auto IRIS outdoor speed dome camera
£1,008.00
£840.00
In stock
SKU
N5011
3S Vision N5011 1.3 Megapixel/H.264/720P Real-Time Auto IRIS outdoor speed dome camera from 3G Mobile CCTV
3S Vision N5011 1.3 Megapixel/H.264/720P Real-Time Auto IRIS outdoor speed dome camera
- H.264/MJPEG Dual Codec & Streaming simultaneously
- Auto IRIS
- HD (1280x720@30fps)
- HITACHI 18X in Optical Zoom
- Pan 360°/S, Tilt 100°/S
- Digital I/O for External Sensor and Alarm
- Mechanical ICR
- 2 Way Audio Supported
- Intelligent Video Analytics
- IP67 Weather + IK10 Vandal Proof
- Micro SD Card Supported (SDHC up to 32GB)
Overview:








Specifications:
Camera
| Zoom Lens Module | HITACHI DI-SC110N-C |
| Sensor | 1.3 Mega Pixel 1/3”CCD sensor |
| Scan Method | Progressive |
| Lens | F1.6(W),50 IRE,f=4.7~84.6mm (F1.6~F2.8) Minimum visible distance of 0.01m (W) 1.0m (T) Horizontal Viewing Angle: 59.7 ° (W) 3.6 ° (T) video Focus: Auto / Manual (near / far) |
| Zoom Ratio | 18X in Optical Zoom, 12X in Digital Zoom |
| Number of Effective Pixel (H*V) | 1280x720 |
| Minimum Illumination | F1.6(W),50 IRE |
| Horizontal Resolution | 600TVL |
| Wide Dynamic Range | On / Off |
| SNR(max.) | 65db |
| DNR | High / Middle / Low, 3 steps selection |
| White Balance | Auto / Manual |
| Gain Control | High / Middle / Low, 3 steps selection |
| Flicker Control | Off / 50 Hz/60 Hz, 3 steps selection |
| Backlight Compensation | On / Off |
| Electronic Shutter | 1/4 ~ 1/10000 sec |
| Panning Coverage | 0°~ 360° |
| Tilting Coverage | -20°~ 90° |
| Panning/Tilt Speed | Manual: Panning Speed Approx. 0.2°/s ~ 196.8°/s, Tilt Speed Approx. 0.2°/s ~ 98°/s, preset: up to approx. 450°/s |
| Number of the Preset Positions | 256 |
| IRIS Control | Auto / Manual |
| Exposure Compensation | Auto |
| Slow Shutter | Auto / Off |
| Noise Reduction | Yes |
| Day and Night | IR-Cut Filter Removable (ICR) Auto(Pro. AER+/AER)/Manual, IR-cut On: 0.01 Lx(1/30s),IR-cut Off: 0.001 Lx(1/30s |
Video
| Video Compression | H.264 (MPEG-4 Part 10/AVC)/MJPEG, Dual codec |
| Video Framerate | 720P@30fps |
| Resolution | H.264 : 720P(1280x720@30fps) 720x400@30fps 360x192@30fps/192x112@30fps 192x112@30fps MJPEG : 720P(1280x720@15fps) 720x400@15fps 360x192@15fps |
| Bitrate Control | CBR and VBR, 128kbps ~ 10Mbps |
| Multi-streams | Triple streaming,Multiple profiles 1920x1080 H.264@30fps / 1280x720 H.264(Sub)@30fps / 1920x1080 MJPEG@15fps |
| Digital Zoom (PC Side) | 1/4X, 1/3X, 1/2X, 1X, 2X, 4X |
| Image Rotation | Mirror, Flip, Rotate 180° |
Intelligent Video
| Privacy mask | Yes |
| Motion detection | Yes |
| Blind Detection | Yes |
| OSD | Yes |
Audio
| 2 Way Audio | Audio Line-in, Audio Line-out |
| Compression | AMR, G.711 @ 64kbps, G.726 @ 32kbps / Configure bit rate |
Network
| Streaming Protocols | RTSP / RTP / UDP, RTSP / RTP / TCP, RTSP / RTP / sHTTP tunneling, LAN Multicast, Multipart-JPEG |
| Supported Protocols | IPv4, HTTP, UDP, TCP, ICMP, IGMP, ARP, DHCP, NTP, SMTP, FTP, SAMBA, UPnP, PPPoE, DNS, DDNS, RTSP, RTP, RTCP,ONVIF |
| Mobile Surveillance | iPhone, iPad, Android, BlackBerry |
Storage
| External | 1 x Micro SD Card |
Processors and Memory
| CPU | ARM9 SoC |
| Flash and Memory | 32MB NOR flash, 256MB DDRIII |
I/O and Connectors
| LAN | 1x RJ45 Ethernet connector |
| Audio | 1x Audio Line-in , 1x Audio Line-out |
| Alarm I/O | 1x Alarm-in, 1x Alarm-out |
Software Compatibility
| Browser | Internet Explorer 6.0 or above |
| Application Software | VMS Application Software |
| OS supported | Microsoft Windows 2000, XP , Vista, Windows 7 |
Open API
| CGI commands to control camera | |
| Media SDK to handle streaming |
Power
| Power Input | AC24V (Heater) AC24V+PoE 802.3at(Option) |
| Power Consumption | 48W |
Operating Environment
| Operating temperature | -40°C~ +55°C / -10°C~ +55°C (POE) |
| Storage temperature | -10°C~ +50°C |
| Humidity | 0% ~ 95% non-condensing |
| Demension | 243mm(Φ)x 316.3mm(H) |
| Weight | 3850g |
| Certification | CE, FCC Class A, RoHS, IP67, IK10, UL |
| Warranty | 24 months |
Dimension Diagram

| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review



