We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision N3073 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time, fixed lens Vandal proof Dome Network Camera
£246.00
£205.00
In stock
SKU
N3073
3S Vision N3073 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time, fixed lens Vandal proof Dome Network Camera from 3G Mobile CCTV
3S Vision N3073 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time, fixed lens IP dome camera
- 2 Megapixel 1/3” CMOS Sensor in High Resolution
- H.264/MJPEG Dual Codec & Streaming simultaneously
- Fixed Lens 3.6mm F1.8
- 3-axis Mechanical Design for Ceiling Installation
- UXGA (1600x1200@15fps) / WXGA (1280x720@30fps)
- Digital I/O for External Sensor and Alarm
- 3D Noise Reduction
- 2 Way Audio Supported
- Intelligent Video Analytics
- IP68 Water+ IK10 Vandal Proof
- PoE Power Over Ethernet IEEE802.3af (Option)
- Micro SD Card Supported (SDHC up to 32GB)
Overview:










Specification:
| Sensor | 2 Mega Pixel 1/3” CMOS sensor |
| Scan Method | Progressive |
| Lens | Fixed Lens 3.6mm, F1.8 |
| Number of Effective Pixel (H*V) | 1600x1200 |
| Minimum Illumination | 0.1Lux (F1.6, AGC max.)0Lux (IR On) |
| Horizontal Resolution | 950TVL |
| Dynamic Range | 71db |
| SNR(max) | 42.3db |
| White Balance | Auto |
| Gain Control | High/Middle/Low, 3 step selection |
| Flicker Control | Off/50Hz/60Hz, 3 steps selection |
| Backlight Compensation | On/Off |
| Electronic Shutter | Auto/Slow Shutter (2X~16x / 5 steps selection) |
| Panning Coverage | -174°~ 174° |
| Tilting Coverage | 0°~ 65° |
Video
| Video Compression | H.264 (MPEG-4 Part 10/AVC)/MJPEG, Dual codec |
| Video Framerate | 1600x1200@15fps/1280x720@30fps |
| Resolution | H.264 : 2M(1600x1200@15fps) 720P(1280x720@30fps) MJPEG : 2M(1600x1200@15fps) 720P(1280x720@15fps) |
| Bitrate Control | CBR and VBR, 128kbps ~ 4Mbps |
| Multi-streams | Dual streaming,Multiple profiles 1280x720 H.264@30fps/640x352 H.264(Sub) @30fps/1280x720 MJPEG@15fps 1600x1200 H.264@15fps/640x480 H.264(Sub) @15fps/1600x1200 MJPEG@15fps |
| Digital Zoom | 1/4X, 1/3X, 1/2X, 1X, 2X, 4X |
| Image Rotation | Mirror, Flip, Rotate 180° |
Intelligent Video
| De-Noise | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Blind Detection | Yes |
| Privacy Mask | Yes |
Audio
| 2 Way Audio | Audio Line-in, Audio Line-out |
| Compression | AMR, G.711 @ 64kbps, G.726 @ 32kbps / Configure bit rate |
Network
| Streaming Protocols | RTSP / RTP / UDP, RTSP / RTP / TCP, RTSP / RTP / sHTTP tunneling, LAN Multicast, Multipart-JPEG |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, HTTP, UDP, TCP, ICMP, IGMP, ARP, DHCP, NTP, SMTP, FTP, SAMBA, UPnP, PPPoE, DNS, DDNS, RTSP, RTP, RTCP,ONVIF |
| Mobile Surveillance | iPhone, iPad, Android, BlackBerry |
Storage
| External | 1 x Micro SD Card ( SDHC up to 32GB ) |
Processors and Memory
| CPU | ARM9 SoC |
| Flash and Memory | 16MB NOR flash, 256MB DDRII |
I/O and Connectors
| LAN | 1 x RJ45 Ethernet connector |
| Audio | 1x Audio Line-in, 1x Audio Line-out |
| Alarm I/O | 1x Alarm-in, 1x Alarm-out |
| Serial Port | RS485 |
Software Compatibility
| Browser | Internet Explorer 6.0 or above |
| Application Software | VMS Application Software |
| OS supported | Microsoft Windows 2000, XP , Vista, Windows 7 |
Open API
| CGI commands to control camera | |
| Media SDK to handle streaming |
Power
| Power Input | DC 12V, DC12V/ PoE |
| Power Consumption | 3.6W |
Operating Environment
| Operating temperature | -20°C~ 50°C |
| Storage temperature | -30°C~ 60°C |
| Storage Humidity | 0% ~ 95% non-condensing |
| Factory Default | Button |
| Demension | 144.3mm(Φ)x 115mm(H) |
| Weight | 867g |
| Certification | CE, FCC Class A, RoHS, IP68, IK10 |
| Warranty | 24 months |
Dimension Diagram
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review



