We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision AHD9009 vehicle rear infrared dome camera
£75.60
£63.00
In stock
SKU
AHD9009
3S Vision AHD9009 vehicle rear infrared dome camera for mobile DVR and vehicle surveillance from 3G Mobile CCTV
3S Vision AHD9009 vehicle rear infrared dome camera
- HD 1.3 million pixel / 720P, high color reproduction, noise, small, the impact of backlight is small.
- 12 ¢ 5 Taiwan Ding Yuan LED, infrared emission distance 6M
- Truck bus dedicated high-definition infrared waterproof car surveillance camera.
- Inside and outside the whole use of stainless steel screws.
- IR-OUT Dual Filter Switcher.
- Support image is / mirror adjustment, high fidelity.
- Lightning lightning inductance is not easy to lightning, anti-static design.
- Flame retardant wire both inside and outside, acid resistance, oil resistance, heat resistance, moisture resistance.
Specifications:
| Image sensor | 1/3" high sensitivity CMOS image sensor |
| Lens | Million pixel fixed lens, f2.8mm |
| Effective pixel (H * V) | 1280X960 |
| Angle of view (H/V) | 90/50 |
| Video output | AHD 720P |
| Video format | NTSC |
| Minimum illumination | 0.01 Lux |
| Day and night function | ICR automatically switch |
| Infrared light | 12array LED |
| Infrared light irradiation distance | 6M |
| Electronic shutter | 1/60 ~ 1/100K sec. |
| Noise reduction | 2DNR / 3DNR Noise reduction |
| White balance | Automatic |
| Backlight compensation | Automatic |
| Audio output | N/A |
| Operating Voltage | DC12V |
| Power consumption | 2.4W (max.) |
| Waterproof level | IP68 |
| Video cable | 4Core aviation interface |
| Operating temperature | -20°C~+60°C RH90%Max |
| Size (bare metal) | Φ60(Bottom diameter)*55(mm) |
| Size (Package) | 123*75*65(mm)(Length / width / height) |
| Weight (bare metal) | 170g |
| Megapixels | 1MP |
|---|---|
| Lens | Normal lens |
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review
