We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TE910H 2.4GHz Wireless Inspection Camera with 5-inch HD Mini DVR
£234.00
£195.00
In stock
SKU
TE910H
TE910H 2.4GHz Wireless Inspection Camera with 5-inch HD Mini DVR from 3G Mobile CCTV
TE910H 2.4GHz Wireless Inspection Camera with 5-inch HD Mini DVR
Wireless inspection camera is a simple and convenient inspection camera. It can be used to inspect hard-to-reach places in various applications. 5 inch HD screen. DVR memory up to 32GB. Li-battery up to 8 hours.
Key points:
- Super small size & light weight camera & DVR, very convenient to carry
- High resolution 720X576pix(PAL), 720x480pix(NTSC), 520TVL camera offers good quality video
- High capacity built-in Li-battery offers power supply for camera and DVR anywhere
- No need any installation, and very easy to operate, just power on and it works
- Portable 5-inch HD (800X480pix) DVR offers both real time and recorded videos & photos
- Motion detect recording and loop recording available;
- Large memory available (support mini SD card up to 32GB)
- Wireless transmission
Specification:
Wireless inspection camera--WE800


Specifications
| SPECIFICATION OF INSPECTION CAMERA | |
| FREQUENCY | CH1: 2414MHz~CH8:2370Mhz (1 ch from 8 ) |
| SYSTEM | NTSC /PAL |
| NUMBER OF PIXEL | NTSC:656(H)×492(V) PAL: 786(H)×576(V) |
| RF OUTPUT POWER | 50mw |
| TRANSMISSION RANGE | 100 meter without interference |
| SENSITIVITY | 0.008Lux/F1.2 |
| LENS & VIEW ANGLE | 0.5mm F1.2 90 ° |
| LENS FOCUS | 10-100CM(adjustable) |
| SIZE(L x D) | 20mm X 84mm |
| Li-BATTERY | 380Mah |
| POWER REQUIREMENT | 5V |
| Light Source | R940/IR850/ Lighting LED 6pcs |
| AUDIO | SUPPORT |
| SPECIFICATION OF DVR MONITOR | |
| Wireless Receiver | 2.4GHz–8 CH CH1: 2414MHz~CH8:2370Mhz |
| Sensitivity | -88dB |
| TV system | NTSC / PAL |
| AV-IN/AV-OUT Output voltage | 3.6-4.2 V |
| Resolution of monitor | 800 X 480 Pixel |
| Brightness of monitor | 350 cd/㎡ |
| Record/Take Photo Resolution | 720*576 / 640*480 |
| Video compress | MPEG-AVI 30fps |
| Play format | MPEG-AVI |
| Audio Sub frequency | 2.4Ghz:6.0Mhz |
| Speaker | 1W |
| Storage | TF card 1GB-32GB(optional) |
| Operating system | Windows & Mac OS |
| Port | 2.5mm AV-IN, Standart AV-OUT, USB2.0 |
| Language | Multiple |
| Current&Voltage | 340MA-680MA / DC 5V 2A |
| Built-in battery | Rechargeable Li-battery 3200Mah |
| Standby time | ≥8 hours |
| DVR Size&Weight | 131mm x 86mm x 18mm/ 205g |
| Package Contents |
1*DVR; (TE981H-2.4G )
1* usb cable
1*AC adapter
1*AV-IN cable /AV-out cable
1* Earphone
1* Back holder
1*WE800(inspection camera)
1* AC adapter
1* User manual
|
| Megapixels | 1MP |
|---|---|
| Lens | Normal lens |
| Manufacturer | 3G Mobile |
Write Your Own Review
