We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
JC400P Integrated Dual-Channel 4G LTE Dashcam
JC400P Integrated Dual-Channel 4G LTE Dashcam 1080P front camera records everything on the road and the 720P built-in inward-facing sub-camera captures what happens in the cabin from 3G Mobile CCTV
JC400P Integrated Dual-Channel 4G LTE Dashcam
The updated windshield-mounted, cloud-capable JC400P camera system exhibits wholly-integrated design, where the 1080P front camera records everything on the road and the 720P built-in inward-facing sub-camera captures what happens in the cabin. The JC400P 4G dashcam enables you to get a complete view of the situation in case of an accident or emergency, day in and day out.
Specifications:
| Network Connection | |
| WiFi | 2.4GHz, 802.11 b/g/n |
| BT | BLE 4.0 |
| Eurasian Version | FDD LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B19/B20
TDD LTE: B38/B39/B40/B41 (100M) WCDMA: B1/B2/B5/B8 GSM: 850/900/1800/1900MHz |
| American Version | FDD LTE: B2/B3/84/B5/B7/B12/B17
TDD LTE: B38/B41 (100M) WCDMA: B2/B4/B5 GSM: 850/1800/1900MHz |
| Configuration | |
| CPU | Quad-core 1.4GHz A53 |
| Operating System | Android 8.1 GO |
| GNSS | GPS+BDS |
| Sensor | 6-axis |
| Mic | ✓ |
| Speaker | ✓ |
| Data Interface | Micro USB 2.0 |
| Memory | TF card (Max. 256GB) |
| SIM Card | Nano |
| LED | Red (Power), Blue (Cellular), Green (GNSS) |
| Camera | |
| Main Unit | Front camera: 1920×1080/25FPS/F2.2/full color |
| Subcamera | Inward camera: 1280×720/15FPS/F2.5/full color in daytime & monochrome in dim light |
| Video Coding | H.264 |
| Others | |
| Battery | External: 450mAh |
| Power Supply | Power cable: B+/ACC/GND |
| Operating Temperature | -20℃ to +65℃ |
| Operating Voltage | 9-30V DC |
| Device Weight | 233g |
| Device Dimension | 109×69×52mm |
| Certifications | FCC/CE/RoHS |
Features:
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | Jimilab |




