Multiple Backhaul Connectivities
Stay connected via Ethernet, cellular and Wi-Fi to deliver encrypted data around the clock
Ethernet |
4G LTE |
Wi-Fi |
|
|
Milesight UG67 outdoor LoRaWAN industrial gateway
Milesight UG67 outdoor LoRaWAN industrial gateway
UG67 Outdoor LoRaWAN® Gateway
IP67 Rating
Featuring IP67 rated enclosure and PoE-PD (Powered Device), the UG67 LoRaWAN gateway is well suited for working in harsh outdoor environment.
Outstanding Performance
Outstanding performance makes data processing faster.
New Generation of LoRa Chip
Handling a higher amount of traffic with lower power consumption.
Supercapacitor
The embedded high-capacity capacitor enables UG67 LoRaWAN gateway to keep working for 1 minute to send an alert while the power outage happens.
High Capacity
Receiving data from 8 end-devices simultaneously Supporting up to 2000 end-devices.
Multiple Backhaul Connectivities
Stay connected via Ethernet, cellular and Wi-Fi to deliver encrypted data around the clock.
Stay connected via Ethernet, cellular and Wi-Fi to deliver encrypted data around the clock
Ethernet |
4G LTE |
Wi-Fi |
|
|
Integrated internal LoRa, Cellular, Wi-Fi, and GPS antennas, 2 external LoRa antennas are optionally available to strengthen signal coverage


Embedded Network Server
LoRa Basics™ Station
The Things Network, ChirpStack, Loriot
|
|
With built-in network server, the UG67 also supports Semtech’s latest packet forwarder, and is compatible with multiple network server platforms like AWS, TTN, ChirpStack, and Loriot which offers a wide range of options for data processing.
Store, manage and analyze all your data with a few clicks
Android & iOS versions allow you to manage devices at your fingertips

|
|
|
|
Pole Mounting |
Wall Mounting |
| Model | UG67 |
| Hardware System | |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz, 64-bit ARM Cortex-A53 |
| Memory | 512 MB DDR4 RAM |
| Flash | 8 GB eMMC |
| LoRaWAN® | |
| Antenna | Fully Integrated Internal Antenna (Optional: 2 × 50 Ω N-Female External Antenna Connector) |
| Channel | 8 |
| Frequency Band | CN470/IN865/EU868/RU864/US915/AU915/KR920/AS923 |
| Sensitivity | -140dBm Sensitivity @292bps |
| Output Power | 27dBm Max |
| Protocol | V1.0 Class A/Class B/Class C and V1.0.2 Class A/Class B/Class C |
| Ethernet Interface | |
| Port | 1 × RJ45 (PoE PD Supported) |
| Physical Layer | 10/100/1000 Base-T (IEEE 802.3) |
| Data Rate | Rate 10/100/1000 Mbps (Auto-Sensing) |
| Interface | Auto MDI/MDIX |
| Mode | Full or Half Duplex (Auto-Sensing) |
| Wi-Fi | |
| Antenna | Fully Integrated Internal Antenna |
| Standards | IEEE 802.11 b/g/n |
| Tx Power | 802.11b: 18 dBm +/-2.0 dBm (11 Mbps) 802.11g: 15 dBm +/-2.0 dBm (6 Mbps) 802.11g: 15 dBm +/-2.0 dBm (54 Mbps) 802.11n@2.4 GHz: 14 dBm +/-2.0 dBm (MCS0_HT20) 802.11n@2.4 GHz: 14 dBm +/-2.0 dBm (MCS7_HT20) 802.11n@2.4 GHz: 13 dBm +/-2.0 dBm (MCS0_HT40) 802.11n@2.4 GHz: 13 dBm +/-2.0 dBm (MCS7_HT40) |
| Cellular Interface (Optional) | |
| Antenna | Fully Integrated and Internal Antenna |
| SIM Slot | 1 |
| GPS | |
| Antenna | Internal Antenna |
| Sensitivity | -167dBm@Tracking, -149dBm@Acquisition, -161dBm@Re-acquisition |
| Position Accuracy | <2.5 m CEP |
| Software | |
| Network Protocols | PPPoE, SNMP v1/v2c/v3, TCP, UDP, DHCP, DDNS, HTTP, HTTPS, DNS, ARP, SNTP, Telnet, SSH, MQTT, etc. |
| VPN Tunnel | OpenVPN/IPsec/PPTP/L2TP/GRE/DMVPN |
| Access Authentication | CHAP/PAP/MS-CHAP/MS-CHAPV2 |
| Firewall | ACL/DMZ/Port Mapping/MAC Binding/URL Filter |
| Management | Web, CLI, SMS, On-demand dial up, DeviceHub, Milesight IoT Cloud |
| Reliability | WAN Failover |
| Power Supply and Consumption | |
| Power Supply | 1. 1 × 802.3 af PoE input 2. 1 × 12 VDC with M12 Connector |
| Consumption | Typical 3.6 W, Max 4.8 W |
| Physical Characteristics | |
| Ingress Protection | Protection IP67 |
| Dimensions | 250 x 172 x 92 mm |
| Mounting | Wall or Pole Mounting |
| Others | |
| Reset Button | 1 × RST |
| Console Port | 1 × Type-C Port |
| LED Indicators | 1 × SYS, 1 × LoRa, 1 × LTE |
| Built-in | Watchdog, RTC, Timer |
| Certification | CE, FCC |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -40°C to +70°C (-40℉ to +158℉) Reduced Cellular Performance Above 60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C (-40℉ to +185℉) |
| Ethernet Isolation | 1.5 kV RMS |
| Relative Humidity | 0% to 95% (non-condensing) at 25°C/77℉ |
| Manufacturer | Milesight |
|---|