We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi E42B 3MP Bullet Camera with Basic WDR and Varifocal Lens
£334.80
£279.00
In stock
SKU
E42B
ACTi E42B 3MP Bullet Camera with Basic WDR and Varifocal Lens
ACTi E42B 3MP Bullet Camera with Basic WDR and Varifocal Lens
Product Description
Key Features:
- Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- Built-in f2.8~12mm/F1.4 Megapixel varifocal lens
- 15fps at 2048 x 1536 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Video motion detection
- Basic WDR
- Weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE Class 2
- Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- Built-in f2.8~12mm/F1.4 Megapixel varifocal lens
- 15fps at 2048 x 1536 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Video motion detection
- Basic WDR
- Weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE Class 2
Additional Information
| Image chip size | 1/3.2" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | No |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 2 (3.84-6.49W) |
| Max. Resolution | 2592 X 1944 |
| Min. low-light lux | 0 Lux (IR LED ON) |
| Supply Volts | POE only |
| Lens Mount | board mount |
| Lens Focal Length | 2.8~12mm |
| Viewing Angle | 70.5° ~ 28.2° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 3 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | No |
| Power Consumption | 4.6W |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Date | Summer 2013 |
| Video |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review


