We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi D31 1MP Bullet Camera with D/N, IR and a Fixed 4.2mm Lens PoE IP bullet camera
£134.40
£112.00
In stock
SKU
D31
ACTi D31 1MP Bullet Camera with D/N, IR and a Fixed 4.2mm Lens PoE IP bullet camera from 3G Mobile CCTV
ACTi D31 1MP Bullet Camera with D/N, IR and a Fixed 4.2mm Lens PoE IP bullet camera
Product Description
Key Features:
- Progressive scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- Built-in f4.2mm/F1.8 megapixel fixed lens
- 30fps at 1280x720 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Video motion detection
- Weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE class 2
- Progressive scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- Built-in f4.2mm/F1.8 megapixel fixed lens
- 30fps at 1280x720 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Video motion detection
- Weatherproof IP66 rated casing
- Powered by PoE class 2
Additional Information
| Image chip size | 1/4" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | No |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 2 (3.84-6.49W) |
| Max. Resolution | 1280 X 720 |
| Min. low-light lux | 0 Lux (IR LED ON) |
| Supply Volts | No |
| Lens Mount | board mount |
| Lens Focal Length | 4.2mm |
| Viewing Angle | 55.9° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Megapixels | 1 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | No |
| Power Consumption | 3.79W |
| Warranty | 2 Years |
- Model: D31
- 20 Units in Stock
- Manufactured by: ACTi
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review



