We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi D22FA 5MP Box Camera with D/N and a Fixed 2.93mm Lens
£174.00
£145.00
In stock
SKU
D22FA
ACTi D22FA 5MP Box Camera with D/N and a Fixed 2.93mm Lens
ACTi D22FA 5MP Box Camera with D/N and a Fixed 2.93mm Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi D22FA 5MP Box Camera with D/N and a Fixed 2.93mm Lens IP WDR box CCTV camera from ACTi
Quick Overview
ACTi D22FA 5MP Box Camera with D/N and a Fixed 2.93mm Lens.
Product Description
Key Features:
- 5 megapixel with 1080p
- Day and night function
- Fixed lens with f2.93mm/ F2.0
- 25fps at 1920 x 1080
- 5 megapixel with 1080p
- Day and night function
- Fixed lens with f2.93mm/ F2.0
- 25fps at 1920 x 1080
Additional Information
| Image chip size | 1/3.2" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 High Profile & MJPEG |
| Audio | G.711 |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors only |
| Ingress Protection | No |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 2 (3.84-6.49W) |
| Max. Resolution | 2592 X 1944 |
| Min. low-light lux | 0.05 |
| Supply Volts | POE only |
| Lens Mount | CS |
| Lens Focal Length | 2.93mm |
| Viewing Angle | 81.6° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 5 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | 4.32W |
| Warranty | 2 Years |
|
Data Sheet
| |
|---|---|
Download Data Sheet |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review

