We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi B27 3MP Zoom Box Camera with D/N, Superior WDR and 12x Zoom Lens
£478.80
£399.00
In stock
SKU
B27
ACTi B27 3MP Zoom Box Camera with D/N, Superior WDR and 12x Zoom Lens from 3G Mobile CCTV
ACTi B27 3MP Zoom Box Camera with D/N, Superior WDR and 12x Zoom Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in box camera technology with the ACTi B27 3MP Zoom Box Camera with D/N, Superior WDR and 12x Zoom Lens IP Zoom box camera with 12x Zoom lens, WDR and nightvision.
Quick Overview
ACTi B27 3MP Zoom Box Camera with D/N, Superior WDR and 12x Zoom Lens.
Product Description
Key Features:
- 3 megapixel with 1080p
- Day and night
- 10x zoom lens with f5.2~62.4mm/F1.8-3.0, DC iris, auto focus
- Superior WDR
- 25fps at 1920 x 1080
- 3 megapixel with 1080p
- Day and night
- 10x zoom lens with f5.2~62.4mm/F1.8-3.0, DC iris, auto focus
- Superior WDR
- 25fps at 1920 x 1080
Additional Information
| Image chip size | 1/3" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | G.711 |
| Auto-Focus | Yes |
| Indoor / Outdoor | Indoors only |
| Ingress Protection | No |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 3 (6.49-12.95W) |
| Max. Resolution | 2048 X 1536 |
| Min. low-light lux | 0.1 |
| Supply Volts | 12V DC or PoE |
| Lens Mount | board mount |
| Lens Focal Length | 5.2~62.4mm |
| Viewing Angle | 50.2° ~ 4.69° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 3 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | Yes |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | No |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | 5.28W |
| Warranty | 2 Years |
|
Data Sheet
| |
|---|---|
Download Data Sheet |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review



