We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi KCM-5611 2MP Outdoor Box with D/N, IR, Advanced WDR, SLLS, 18x Zoom Lens Camera IP box camera
£694.80
£579.00
In stock
SKU
KCM-5611
ACTi KCM-5611 2MP Outdoor Box with D/N, IR, Advanced WDR, SLLS, 18x Zoom Lens Camera IP box camera from 3G Mobile CCTV
ACTi KCM-5611 2MP Outdoor Box with D/N, IR, Advanced WDR, SLLS, 18x Zoom Lens Camera IP box camera
Product Description
Key Features:
- 1/2.8" Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Superior low light sensitivity
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- 18x optical zoom
- Built-in f4.7~84.6mm/F1.6 megapixel DC iris zoom lens
- 15 fps at 1920 x 1080 resolution
- Selectable H.264, MPEG-4 SP, MJPEG compressions with dual streaming
- Serial port for external pan and tilt scanner
- Two way audio
- Weatherproof IP66 rated casing
- Advanced WDR
- 2D+3D digital noise reduction
- Video motion detection
- Powered by PoE Class 3/DC 12V
- 1/2.8" Progressive Scan CMOS
- Day and night function with mechanical IR cut filter
- Superior low light sensitivity
- Minimum illumination 0 lux with IR LED on
- 18x optical zoom
- Built-in f4.7~84.6mm/F1.6 megapixel DC iris zoom lens
- 15 fps at 1920 x 1080 resolution
- Selectable H.264, MPEG-4 SP, MJPEG compressions with dual streaming
- Serial port for external pan and tilt scanner
- Two way audio
- Weatherproof IP66 rated casing
- Advanced WDR
- 2D+3D digital noise reduction
- Video motion detection
- Powered by PoE Class 3/DC 12V
Additional Information
| Image chip size | 1/2.7" |
| Image chip type | CMOS |
| Image Compression | H.264, MPEG-4 SP & MJPEG |
| Audio | Two-way, half duplex |
| Auto-Focus | Yes |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | Colour/Mono switching |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 3 (6.49-12.95W) |
| Max. Resolution | 1920 X 1080 |
| Min. low-light lux | 0 Lux (IR LED ON) |
| Supply Volts | 12V or PoE |
| Lens Mount | built-in lens |
| Lens Focal Length | 4.7-84.6mm |
| Viewing Angle | 48.94°~3.61° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Megapixels | 2 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| Max. Images per second | 30 |
| PSU included | No |
| Power Consumption | No |
| Warranty | 3 Years |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | ACTi |
Write Your Own Review




