We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi I94 2MP Outdoor PTZ Camera with D/N, Extreme WDR, SLLS and 30x Zoom Lens
£1,882.80
£1,569.00
In stock
SKU
I94
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi I94 2MP Outdoor PTZ Camera with D/N, Extreme WDR, SLLS and 30x Zoom Lens IP WDR PTZ dome CCTV camera from ACTi
ACTi I94 2MP Outdoor PTZ Camera with D/N, Extreme WDR, SLLS and 30x Zoom Lens
3G Mobile CCTV presents the latest in IP box camera technology offering the ACTi I94 2MP Outdoor PTZ Camera with D/N, Extreme WDR, SLLS and 30x Zoom Lens IP WDR PTZ dome CCTV camera from ACTi
Quick Overview
ACTi I94 2MP Outdoor PTZ Camera with D/N, Extreme WDR, SLLS and 30x Zoom Lens
Product Description
Key Features:
- 2 megapixel with 1080p
- Day & night superior low light sensitivity
- 30x zoom lens with f4.3~129mm/F1.6~5.0, DC iris, auto focus
- Extreme WDR
- 30fps at 1920 x 1080
- Pan & tilt
- Weatherproof (IP66) and vandal proof (IK10)
- 2 megapixel with 1080p
- Day & night superior low light sensitivity
- 30x zoom lens with f4.3~129mm/F1.6~5.0, DC iris, auto focus
- Extreme WDR
- 30fps at 1920 x 1080
- Pan & tilt
- Weatherproof (IP66) and vandal proof (IK10)
Additional Information
| Image chip size | 1/2.8" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 & Motion JPEG |
| Audio | Two-way |
| Auto-Focus | Yes |
| Indoor / Outdoor | Indoors or Outdoors |
| Ingress Protection | IP66 |
| Colour / monochrome | True Day/Night |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | PoE Plus (802.3at) |
| Max. Resolution | 1920 X 1080 |
| Min. low-light lux | 0.05 |
| Supply Volts | 24V AC, PoE+ |
| Lens Mount | auto-focus zoom lens |
| Lens Focal Length | 4.3~129mm |
| Viewing Angle | 66.4° ~ 2.61° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Megapixels | 2 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | Yes |
| IR Range | No |
| Max. Images per second | 25 |
| PSU included | Yes |
| ONVIF Compatible | Yes |
| Power Consumption | max. 25W |
| Warranty | 3 Years * (3months in continuous motion) |
| Launch Date | December 2013 |
| Video | |
| Manufacturer | ACTi |
|---|
Write Your Own Review

