We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACTi E51 1MP Indoor Dome Camera with Basic WDR and a Fixed 2.8mm Lens PoE IP dome camera
£142.80
£119.00
In stock
SKU
E51
ACTi E51 1MP Indoor Dome Camera with Basic WDR and a Fixed 2.8mm Lens PoE IP dome camera
ACTi E51 1MP Indoor Dome Camera with Basic WDR and a Fixed 2.8mm Lens PoE IP dome camera
Product Description
Key Features:
- Progressive scan CMOS
- Minimum illumination 0.1 lux at F2.0
- Built-in f2.8mm/F2.0 megapixel fixed lens
- 30 fps at 1280 x 720 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Powered by PoE class 2
- Video motion detection
- Basic WDR
Download Data Sheet
- Progressive scan CMOS
- Minimum illumination 0.1 lux at F2.0
- Built-in f2.8mm/F2.0 megapixel fixed lens
- 30 fps at 1280 x 720 resolution
- Selectable H.264 HP, MJPEG compressions with dual streaming
- Powered by PoE class 2
- Video motion detection
- Basic WDR
Download Data SheetAdditional Information
| Image chip size | 1/4" |
| Image chip type | Progressive Scan CMOS |
| Image Compression | H.264 HP & MJPEG |
| Audio | No |
| Auto-Focus | No |
| Indoor / Outdoor | Indoors only |
| Ingress Protection | No |
| Colour / monochrome | Colour |
| POE built-in | Yes - no splitter required |
| POE Class | Class 2 (3.84-6.49W) |
| Max. Resolution | 1280 X 720 |
| Min. low-light lux | 0.1 |
| Supply Volts | POE only |
| Lens Mount | board mount |
| Lens Focal Length | 2.8mm |
| Viewing Angle | 77.5° Horizontal Field of View |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Megapixels | 1 MP |
| Supplied with lens | Yes |
| Accepts auto-iris lens | No |
| Max. Images per second | 30 |
| PSU included | No |
| Power Consumption | max. 3.8W |
| Warranty | 3 Years |
| Launch Date | February 2013 |
| Manufacturer | ACTi |
|---|
Write Your Own Review



