We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision N9071-C 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time/Wide Angle mini IP dome camera with PoE
£118.80
£99.00
In stock
SKU
N9071-C
3S Vision N9071-C 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time/Wide Angle mini IP dome camera with PoE from 3G Mobile CCTV
3S Vision N9071-C 2 Megapixel/H.264/720P Real-Time/Wide Angle mini IP dome camera with PoE
- 2 Megapixel 1/4” CMOS Sensor in High Resolution
- H.264/MJPEG Dual Codec & Streaming simultaneously
- Fixed Lens 2.6mm F2.0
- UXGA (1600x1200@15fps) / WXGA (1280x720@30fps)
- LDC (Lens distortion correction)
- 3D Noise Reduction
- Microphone Embedded
- Intelligent Video Analytics
- DC12V & PoE Power Over Ethernet IEEE802.3af
- Micro SD Card Support (SDHC up to 32GB)
Overview:






Specification:
| Sensor | 2 Mega Pixel 1/4” CMOS sensor |
| Scan Method | Progressive |
| Lens | Fixed Lens 2.6mm, F2.0 |
| Number of Effective Pixel (H*V) | 1600x1200 |
| Minimum Illumination | 0.1Lux (F1.6, AGC max.)0Lux (IR On) |
| Horizontal Resolution | 950TVL |
| Dynamic Range | 71db |
| SNR(max) | 42db |
| DNR | Auto |
| White Balance | Auto |
| Gain Control | High/Middle/Low, 3 step selection |
| Flicker Control | Off/50Hz/60Hz, 3 steps selection |
| Backlight Compensation | On/Off |
| Electronic Shutter | Auto/Slow Shutter |
| Panning Coverage | -15°~ 15° |
| Tilting Coverage | 0°~ 90° |
IR Illuminators
| Day and Night | Digital |
Video
| Video Compression | H.264 (MPEG-4 Part 10/AVC)/MJPEG, Dual codec |
| Video Framerate | 1600x1200@15fps/1280x720@30fps |
| Resolution | H.264 : 2M(1600x1200@15fps) 720P(1280x720@30fps) MJPEG : 2M(1600x1200@5fps) 720P(1280x720@15fps) |
| Bitrate Control | CBR and VBR, 128kbps ~ 4Mbps |
| Multi-streams | Triple streaming,Multiple profiles 1280x720 H.264@30fps/640x352 H.264(Sub) @30fps/1280x720 MJPEG@15fps 1600x1200 H.264@15fps/640x480 H.264(Sub) @15fps/1600x1200 MJPEG@5fps |
| Digital Zoom | Digital |
| Image Rotation | Mirror, Flip, Rotate 180° |
Intelligent Video
| De-Noise | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Blind Detection | Yes |
| Privacy Mask | Yes |
Audio
| 1 Way Audio | Bulit-in Microphone |
| Compression | AMR, G.711 @ 64kbps, G.726 @ 32kbps / Configure bit rate |
Storage
| External | 1 x Micro SD Card ( SDHC up to 32GB ) |
Network
| Streaming Protocols | RTSP / RTP / UDP, RTSP / RTP / TCP, RTSP / RTP / sHTTP tunneling, LAN Multicast, Multipart-JPEG |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, HTTP, UDP, TCP, ICMP, IGMP, ARP, DHCP, NTP, SMTP, FTP, SAMBA, UPnP, PPPoE, DNS, DDNS, RTSP, RTP, RTCP,ONVIF |
| Mobile Surveillance | iPhone, iPad, Android, BlackBerry |
Processors and Memory
| CPU | ARM9 SoC |
| Flash and Memory | 16MB NOR flash, 128MB DDRII |
I/O and Connectors
| LAN | 1 x RJ45 Ethernet connector |
| Audio | 1xInternal Microphone-in |
| Factory Default | 1 x Reset Button |
Software Compatibility
| Browser | Internet Explorer 6.0 or above |
| Application Software | VMS Application Software |
| OS supported | Microsoft Windows 2000, XP , Vista, Windows 7 |
Open API
| CGI commands to control camera | |
| Media SDK to handle streaming |
Power
| Power Input | DC12V+PoE |
| Power Consumption | 3W |
Operating Environment
| Operating temperature | -10°C~ 50°C |
| Storage temperature | -20°C~ 60°C |
| Humidity | 0% ~ 95% non-condensing |
| Factory Default | Button |
| Demension | 107.1mm(Φ) x 49.7mm(H) |
| Weight | 212g |
| Certification | CE, FCC Class A, RoHS |
| Warranty | 24 months |
Dimension Diagram
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review
