We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3S Vision N9041M-BE 4 Megapixel, H.265, STARVIS, 50m IR LED IP dome camera
£286.80
£239.00
In stock
SKU
N9041M-BE
3S Vision N9041M-BE 4 Megapixel, H.265, STARVIS, 50m IR LED IP dome camera from 3G Mobile CCTV
3S Vision N9041M-BE 4 Megapixel, H.265, STARVIS, 50m IR LED IP dome camera
◆ 4Megapixel 1/1.8" CMOS
◆ H.264/H.265/MJPEG Triple Codec
◆ Motorized Lens 3.6-10mm F1.5
◆ 2688X1520@30fps
◆ Image Rotation 90° & 270°/180°
◆ 165ft / 50meter IR LED
◆ Intelligent Video Analytics
◆ PoE Power Over Ethernet IEEE802.3af
◆ IP66+IK10
Specifications:
Camera
| Sensor | 1/1.8" CMOS Sensor |
| Scan Method | Progressive Scan |
| Lens | Motorized Lens 3.6-10mm F1.5 |
| Field of view (FOV) | D:119~52 , H:101~45 , V:55~25.7 |
| Number of Effective Pixel (H*V) | 2712X1538 |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux (F1.5, AGC max.) , 0 Lux (IR On) |
| Day and Night | IR-Cut Filter Removable (ICR) |
| Dynamic Range | 120db |
| SNR(max.) | >50db |
| Shutter Speed | 1/7.5 sec. ~ 1/10000 sec. |
| Storage | microSD , 256GB max |
| Camera Angle Adjustment | Pan -175~175°,Tilt 0~72° , Rotation -172~172° |
IR Illuminators
| Wavelength Range | 850nm |
| Distance | 165ft / 50m |
Video
| Video Compression | H.265/H.264 / MJPEG, Triple codec |
| Video Framerate | H.265/H.264 : 2688X1520 @30fps MJPEG : 2688X1520 @30fps |
| Bitrate Control | CBR and VBR, 128kbps ~ 8Mbps |
| Multi-streams |
Triple streaming , Multiple profiles |
| Sharpness | Adjustable |
| Brightness | Adjustable |
| Contrast | Adjustable |
| Saturation | Adjustable |
| Image Rotation | Mirror, Flip ,Rotate 90°/270°/180° |
| WDR | On / Off |
| DNR | Auto |
| White Balance | Auto / Manual |
| Gain Control | On / Off |
| Flicker Control | OFF / 50Hz / 60Hz |
| Backlight Compensation | On / Off |
| Electronic Shutter | Auto (1/7.5 ~ 1/100K ) / Manual |
| Slow Shutter | OFF / X2 / X4 |
| LDC | On / Off |
| Defog mode | OFF / High / Middle / Low |
Intelligent Video
| Crossline Detection | Yes |
| Intrusion Detection | Yes (3 Area, Rectangle) |
| Defocus | Yes |
| Privacy Mask | Yes |
| Tamper Detection | Yes (4 Area, Rectangle) |
| Smart Detection | Optional |
| People Counting | Optional |
| Face Detection | Optional |
Audio
| Audio Capability | Line In / Line Out |
| Compression | AMR, G.711 @ 64kbps, G.726 @ 32kbps / Configure bit rate |
Network
| Streaming Protocols | RTSP / RTP / UDP, RTSP / RTP / TCP, RTSP / RTP / HTTP tunneling, LAN Multicast, Multipart-JPEG |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, HTTP, UDP, TCP, ICMP, IGMP, ARP, DHCP, NTP, SMTP, FTP, SAMBA, UPnP, PPPoE, DNS, DDNS, RTSP, RTP, RTCP,ONVIF |
| Mobile Surveillance | iPhone, iPad, Android, BlackBerry |
| Interoperability | ONVIF Profile S&G |
Alarm and Event
| Alarm Trigger | Crossline detection, Intrusion detection, Defocus, Tamper detection, Manual trigger, Net loss detection, System boot, Daynight swtich, Edge recording |
| Alarm Events | Upload video/image to server via FTP, SMTP, SAMBA and SD Card Send notification to server via HTTP, TCP, NAP |
System Information
| CPU | ARM CA53 SoC |
| Flash and Memory | 128MB flash, 512MB DDRIII |
System Requirements
| Browser | Internet Explorer 8.0 or above, Chrome, Firefox, Safari |
| Application Software | VMS Application Software |
| OS supported | Microsoft Windows 2000, XP , Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
Open API
| CGI | CGI commands to control camera |
| SDK | Media SDK to handle streaming |
General
| Connectors | RJ-45 connector for Network/PoE connection DC 12V power input Audio in /out Alarm in /out |
| Power Input | DC12V +/- 10% PoE (IEEE 802.3af) |
| Power Consumption | IR OFF : 3W ; IR ON :10.5W (max.) |
| Operating temperature | -25°C~ 60°C |
| Storage temperature | -30°C~ 60°C |
| Humidity | 10% ~ 90% Non-condensing |
| Dimensions | 126mm(Ø) x 102.51mm(H) |
| Weight | 870g |
| Certifications | EN55032:2012+AC:2013 , Class A EN55024:2010+A1:2015 EN61000-3-2:2014 EN61000-3-3:2013 FCC Part 15 Subpart B: 2016 , Class A RoHS / IP66 / IK10 |
Features:
| Megapixels | 4MP |
|---|---|
| Lens | Normal lens |
| Manufacturer | 3S Vision |
Write Your Own Review
