We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
KX-EX601PW Explosion proof camera housing
£186.00
£155.00
In stock
SKU
KX-EX601PW
KX-EX601PW Explosion proof camera housing ATEX Ex-proof explosion proof camera casing for install IP CCTV cameras into a hazardous area in industrial facilities from 3G Mobile CCTV
KX-EX601PW Explosion proof camera housing
● Windows glass surface process by nano technology . non-stick oil/dusty /water
● Fixed focus or zoom camera can be loaded .
● Low power consumption, thefuselage internal air convection heat dissipation design, can work continuouslyfor a long time
● Usual power sull : AC220V/DC12V , other Power mode can be customized .
● Made of 304 stainless steel material. apply to strong corrosive environment
● Well design for Explosion-proof,anti-corrosion, waterproof , suitable for indoor and outdoor environment
Description:
| Ex-Level | ATEX II 2G Ex d IIC T6 Gb II 2D Ex tb IIIC IP68 T80℃ Db |
| Ingress Protection level | IP66 |
| Temperature range | -40℃~60℃ |
| Relative humidity | ≤95%(+25°C) |
| Atmospheric pressure: | 80kpa~106 kpa |
| Thermostat System | Optional |
| External dimensions | 380mm*143mm*151mm |
| Window area | Φ65mm |
| Internal dimensions | Φ100×290mm(length) |
| Supply voltage | DC12V/AC220V optional |
| Applicable environment | Apply to explosive gas and combustible dust environment |
| material | 304 stainless steel(316, 316L for optional) |
| Inlet interface specifications | G3/4″x 2 |
| Installation Method | Wall Hanging dyadic , fixed bracket , Pillar base |
| Lens | Normal lens |
|---|---|
| Manufacturer | 3G Mobile |
Write Your Own Review
