We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
KX-EX600PWY Explosion proof camera housing with built in wiper
£366.00
£305.00
In stock
SKU
KX-EX600PWY
KX-EX600PWY Explosion proof camera housing with built in wiper ATEX Ex-proof for IP camera installation into hazardous environments from 3G Mobile CCTV
KX-EX600PWY Explosion proof camera housing with built in wiper
● Window adopt stalinitess, equiped windscreen wiper .
● Can loadedfixed focus or zoom camera .
● Windows glass surface process bynano technology . Well light transmittance.non-stick oil/dusty /water
●Lowpower consumption, the fuselage internal air convection heat dissipationdesign, can work continuously for a long time
●Usual : AC220V/DC12V , other Powermode can be customized .
●Made of 304 stainless steel material. apply to strong corrosive environment
●Well design for Explosion-proof,anti-corrosion, waterproof , suitable for indoor and outdoor environment
Specification:
| Ex-Level | ATEX II 2G Ex d IIC T6 Gb II 2D Ex tb IIIC IP66 T80℃ Db |
| Ingress Protection level | IP66 |
| Temperature range | -40℃~60℃ |
| Relative humidity | ≤95%(+25°C) |
| Atmospheric pressure: | 80kpa~106 kpa |
| Thermostat System | Optional |
| Window area | Φ60mm |
| Internal dimensions | Φ100×290mm(length ) |
| Supply voltage | DC12V/AC220V optional |
| Applicable environment | Apply to explosive gas and combustible dust environment |
| material | 304 stainless steel(316, 316L for optional) |
| Inlet interface specifications | G3/4″x 2 |
| Installation Method | Wall Hanging dyadic , fixed bracket , Pillar base |
| Manufacturer | 3G Mobile |
|---|
Write Your Own Review
